Konkurrencer for B&U

Folkedans Danmark har i de seneste år afholdt konkurrencer i folkedans for børn & unge.

Ved Det Sjællandske børne- og ungdomsstævne 12. juni 2017 i Køge blev der  holdt konkurrencer i folkedans. 


Alle de glade medaljevindere:

Der blev konkurreret i 3 rækker.

Der var 2 deltagende par i række 1 og resultatet blev:
Guldmedaljer: Nanna Lukasiewicz & Victoria Alsdam Cramer
Sølvmedaljer: Nanna Rosenberg & Laura Rosenberg 

I række 2 deltog der 11 par og resultatet blev:
Guldmedaljer: Katrine Nielsen & Nanna Larsen
Sølvmedaljer: Hannah Hoffmann & Leonora Hoffmann
Bronzemedaljer: Josephine A. Cramer & Birgit Imke Jung
Sofie Jensen & Anton Jensen
Naja Bærentzen & David Johansen
Elina Kristensen & Tim Kristensen
Maria Christiansen & Liva Pedersen
Nadia Andersen & Fie Christensen
Thilde Jeppesen & Maria Hoffmann
Mille Liv Petersen & Thor Kristensen
Noel Nielsen & Damian

Der var 5 deltagende par i række 3 og resultatet blev:
Guldmedaljer: Sigrid Larsen & Dicte Wåhlatrand
Sølvmedaljer: Silje Kristensen & Laura Lund Rasmussen
Bronzemedaljer: Nanna Larsen & Leonora Sonne
Bronzemedaljer: Sofie My Gross Landsdorf & Elin Rescan
Amalie Jørgensen & Laura C. Rosbjørn Nielsen
Karoline Furholdt & Camilla Andersen

På grund af pointlighed blev der uddelt bronzemedaljer til 2 par.


Ved B&U-stævnet i Tårs i Vendsyssel den 29. april 2017 blev der også holdt konkurrencer. 
Der blev konkurreret i 2 rækker.

Der var 6 deltagende par i række 2 og resultatet blev:
Guldmedaljer: Julie Nielsen & Louise Jensen
Sølvmedaljer: Karen Johanne Knudsen &Clara Victoria Ehlert
Bronzemedaljer:Marie Louise  Laursen & Tobias Broeng
Alyssa Kruse Spørring & Emillia Mathiasen
Petrea Andersen& Malthe Holst Nielsen
Lærke Holst Bak& Klara Ljungberg Ojczyk

I række 3 var der 2 par der konkurrerede og resultate blev:
Guldmedaljer: Lærke Vittrup Jensen & Julie Nielsen
Sølvmedaljer: Lisa Tingholm & Anna Urhonen


   
   
Konkurrenceudvalget ønsker tillykke til alle vindere og siger godt danset til alle deltagere.